Najskuteczniejszym, jak dotąd, sposobem walki z pandemią, okazał się dystans społeczny, okresowa dezynfekcja i od pewnego czasu – masowe szczepienia. W okresie zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 wykorzystywane powinny być wszelkie możliwości, zmniejszające ryzyko zachorowania. W codziennej pracy szczególnie ważna stała się także dbałość o wykorzystywany sprzęt. Użycie wózków widłowych przy transporcie, składowaniu lub układaniu towaru, pozwala na zmniejszenie skupisk ludzkich i tym samym poprawia ogólny poziom bezpieczeństwa. W jakiej branży wsparcie wózków widłowych przydaje się najbardziej i jak korzystać z nich bezpiecznie w czasie pandemii?
Spis treści [Ukryj]
COVID-19 – uparty przeciwnik
Wciąż powracające nowe fale choroby każą się zastanowić nad codziennym bezpieczeństwem. Zniszczenie wirusa jest stosunkowo proste. SARS-CoV-2 ginie w temperaturze 65°C lub dezaktywuje się w kontakcie z detergentami rozpuszczającymi tłuszcz (powszechnie dostępne środki dezynfekujące, mydło, płyny czyszczące). Idealnym rozwiązaniem pozostaje jednak niedopuszczanie do kontaktu z wirusem.
Profilaktyka przeciwwirusowa
Okazuje się, że oprócz szczepień i profilaktycznej dezynfekcji, noszenie maseczki i dystans społeczny to najskuteczniejsze metody wygaszające pandemię. Zachowanie dystansu w trakcie pracy zawodowej bywa jednak szczególnie trudne tam, gdzie do tej pory funkcjonowały sprawnie działające zespoły. W niektórych branżach użycie różnego rodzaju sprzętu, na przykład wyspecjalizowanych wózków widłowych, pomaga w walce z pandemią, pozwalając na jednoosobową pracę tam, gdzie do tej pory potrzebne było wsparcie innych.
KALKULATOR WYNAJMU WÓZKA WIDŁOWEGO – OBLICZ CENĘ NAJMU
Gdzie użycie wózka widłowego w okresie trwania pandemii Covid-19 jest niezastąpione?
Wózki widłowe zostały skonstruowane jako urządzenia uniwersalne do pracy na zewnątrz, wewnątrz, w trudno dostępnych, ciasnych miejscach – czyli wszędzie tam, gdzie w obecnej sytuacji nie powinni gromadzić się ludzie. Paradoksalnie, charakter pracy wózkiem widłowym sprzyja przestrzeganiu obostrzeń w związku z COVID-19: jednoosobowe stanowisko pracy i konieczność zachowania odstępu w pobliżu pracującego wózka ograniczają operatorowi możliwość kontaktu z innymi pracownikami. W jakich branżach okazuje się to szczególnie przydatne?
Logistyka i transport
Ta dziedzina nasuwa się sama, bo to właśnie w firmach spedycyjnych czy na terenach wielkopowierzchniowych magazynów i placów, najczęściej widywane są wózki przy załadunku/rozładunku lub przewożące określone towary. Użycie zróżnicowanych wózków widłowych, wyspecjalizowanych do wykonywania określonych zadań, pozwala maksymalnie usprawnić procesy załadunku/rozładunku.
Get-a-truck 🡪 zastosowanie różnych wózków widłowych
Branża medyczna
W okresie zmieniającego się nasilenia pandemii i okresowo rosnącej ilości zachorowań, szczególnego znaczenia nabiera sprawny i szybki transport artykułów medycznych, gdzie ograniczanie transmisji wirusa i zapobieganie koniecznym kwarantannom w palcówkach związanych z medycyną i wśród pracowników służby zdrowia jest szczególnie ważne. Użycie wózków widłowych pozwala również na zminimalizowanie liczby osób mających kontakt z artykułami medycznymi dostarczanymi do ośrodków medycznych.
Handel
Pomiędzy cyklicznymi obostrzeniami, wykluczającymi możliwość korzystania z wielkopowierzchniowych sklepów, pojawiają się okresy, w których ze szczególnym natężeniem w ramach dozwolonych limitów osób, przewijają się klienci. Wózki widłowe przewożące towary z magazynu i układające je bezpośrednio na półkach, pozwalają zmniejszyć liczbę pracowników obecnych na jednej zmianie i tym samym podnieść poziom bezpieczeństwa w pracy. Z wykonaniem zróżnicowanych zadań radzą sobie klasyczne wózki podnośnikowe do układania towaru na większej wysokości oraz wózki unoszące prowadzone dyszlem, służące do poziomego transportu ładunków.
Produkcja – fabryki i hale
Trudno sobie wyobrazić przenoszenie ciężkich ładunków i materiałów używanych w firmach produkcyjnych bez użycia wózków widłowych. W zależności od specyfiki danej fabryki, zastosowanie znajdują wózki widłowe wysokiego składowania, unoszące, czołowe i inne. Ich użycie umożliwia zmniejszenie liczebności zmiany w fabrykach gdzie jest system pracy ciągłej, a zatrzymanie i wygaszenie produkcji jest niemożliwe lub niebezpieczne.
Branża budowlana
Place budowy bez wsparcia wózków widłowych niemal nie istnieją. Na początkowym etapie budowy większość materiałów nie nadaje się do transportu ręcznego. Palety cegieł, prefabrykatów, worki cementu etc. – to zdecydowanie zadanie dla wózków widłowych. W okresie trwania pandemii praca na zewnątrz jest co prawda bezpieczniejsza, niż w pomieszczeniach zamkniętych, ale już konieczność przeniesienia ciężkiego worka przez dwie osoby niebezpiecznie skraca dystans. W takich sytuacjach użycie sprzętu pomocniczego jest niezastąpione.
Zwiększenie udziału pracujących wózków widłowych w okresie trwania pandemii, w związku z koniecznością zachowania dystansu społecznego, nasuwa jednak pytanie o bezpieczną pracę i zminimalizowanie ryzyka zarażenia operatorów wózków.
Jak zadbać o bezpieczeństwo wózków widłowych?
Wszelkie powierzchnie mające styczność z pracującym operatorem powinny być myte przy użyciu detergentu i okresowo dezynfekowane (w razie potrzeby). Dodatkowo cały wózek musi być regularnie odkażany przy użyciu odpowiedniego środka, gorącej pary, ozonu, światła UV lub innych, dostępnych metod niszczących potencjalne ogniska wirusa.
Ochrona pracujących osób
Zmieniający się operatorzy wózków widłowych stwarzają dla siebie potencjalne (choć niewielkie) niebezpieczeństwo transmisji wirusa, wiec szczególne znacznie ma zachowanie reżimu sanitarnego wśród pracowników: noszenie maseczek i rękawic (oraz ich regularna wymiana).